Gastroskopie je vyšetření horní části trávicího traktu – jícnu, žaludku a dvanáctníku – ohebným (flexibilním) endoskopem s kamerovým systémem.
Přístroj umožňuje také odběr vzorku ze sliznice (biopsie), drobné chirurgické, terapeutické zákroky (snesení většího tkáňového vzorku - polypektomie), zástavu krvácení.
Příprava je velmi jednoduchá – před vyšetřením je třeba 12hodin nejíst, nepít a nekouřit.
Vyšetřovací poloha je vleže na levém boku.
Prostá gastroskopie netrvá průměrně déle než 3-5 minut.
Mezi horní a dolní čelist Vám sestra vloží plastový kroužek, který usnadní zavedení přístroje a chrání také přístroj před prokousnutím. Následně je zaveden přístroj postupně do jícnu, žaludku a dvanáctníku.
Po zavedení přístroje do hrdla je běžné vyvolání dávivého reflexu s nutkáním na zvracení a říhání během výkonu event.pocit nafouknutí žaludku. Dávivý reflex lze potlačit pomalým hlubokým dýcháním. Sliny se nepokoušíme polykat pro riziko vdechnutí s průvodním kašlem.
Pro potlačení, resp. zmírnění dávivého reflexu se před vyšetřením standardně aplikuje znecitlivující sprej na kořen jazyka. Po osobní dohodě lze podat uklidňující injekci do žíly - poté je nutné počítat s nutnosti prodloužení vyšetření o čas potřebný k zotavení a je nutné zajistit si doprovod. Navíc je zákaz 6-8hodin provádět činnost vyžadující zvýšenou pozornost (např. zákaz řízení motorových vozidel, ale i jízda na kole).
Odběry vzorků sliznice jsou prováděny malými klíšťkami a jsou nebolestivé stejně jako případné další malé operační zákroky, pouze prodlužují dobu vyšetření.
Pokud nebyl prováděn žádný zákrok lze se po odeznění účinku anestetika najíst (do 30min.). Při jeho provedení se doba bez možnosti se najíst prodlužuje na několik hodin (blíže bude pacient informován až dle charakteru výkonu).
Pokud užíváte antiagregační léčbu salicyláty (acylpyrin – léky Godasal, Aspirin, Acylpyrin),je nezbytné ji, po poradě s Vaším lékařem, vysadit nejméně 3.-5. dnů předem, aby odběry vzorků mohly proběhnout. Pokud užíváte tzv.antikoagulační léčbu (Warfarin) je nezbytná její předchozí úprava.
Absolutní bezrizikovost výkonu nemůže žádný lékař ani pracoviště zajistit předem. K základním rizikům patří: alergická reakce na lokální umrtvující přípravek do krku, příliš velký útlum po nitrožilní injekci zklidňujícího přípravku, větší krvácení po odběru vzorků sliznice. Vážnější komplikace event. vyžadující hospitalizaci jsou zcela raritní.